Zbiórka

Pod adresem: https://pomagam.pl/zaczarowani/ – prowadzimy zbiórkę datków na wyposażenie schroniska z usługami opiekuńczymi.

Stowarzyszenie Edukatorów i Terapeutów  „Zaczarowani” powstało 5 lat temu. Nasz statut określa następujące pola  działalności stowarzyszenia: edukacja i terapia, wsparcie potrzebujących (chorych, ubogich, samotnych, osób dotkniętych chorobami z kręgu demencji), kultura, działania badawczo-naukowe, a także działania na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego.

Szczególnym zadaniem, którym zajmujemy się od czterech lat, jest prowadzenie schroniska z usługami opiekuńczo-pielęgnacyjnymi. Trafiają do nas osoby w podeszłym wieku, samotne, bezmieszkaniowe, chore przewlekle somatycznie, dotknięte demencją –  zwłaszcza chorobą Alzheimera. Niektórzy przebywają u nas okresowo – w ramach tzw. opieki wytchnieniowej, inni dłużej (ponieważ:  nikt się po nich nie zgłasza lub rodzina nie jest w stanie opiekować się chorym, ponieważ wszyscy pracują).

Naszą codziennością są przede wszystkim problemy związane z pogarszającym się stanem zdrowia podopiecznych, ale także kwestie formalne. Ustawa o Pomocy Społecznej (dążąc do podniesienia jakości życia podopiecznych wymagających wsparcia), narzuciła wysokie standardy organizacjom, prowadzącym taką działalność. Standardy te dotyczą głównie technicznych parametrów budynku, w którym przebywają osoby zależne.

Przez ostatnie lata pukaliśmy do różnych drzwi z prośbą o pomoc zmierzającą do  wynajmu właściwego budynku za rozsądną cenę. Jedynie śp. Prezydent Paweł Adamowicz zareagował na naszą prośbę o spotkanie konsultacyjne. Spotkanie to zaplanowane zostało na 25 stycznia br. Niestety los pokrzyżował wszystkim plany.

Od tego czasu zaczęliśmy prosić o pomoc ponownie. Niestety. Podjęte działania nie przyniosły żadnego skutku. Spotkaliśmy się z Prezydentem G. Grzelakiem oraz w-ce dyrektorem MOPR w Gdańsku.

Ostatecznie we własnym zakresie znaleźliśmy odpowiedni budynek, którego koszty najmu nie przekraczają możliwości stowarzyszenia. Przeprowadzamy się tam 1 lipca. Budynek położony jest w Koleczkowie.

Objęcie budynku związane jest z koniecznością wyposażenia go w niezbędny sprzęt i rzeczy. Listę tych pilnych potrzeb zamieściliśmy poniżej. Trudno nam wszystko samodzielnie kupić, ponieważ opłaty za świadczone usługi są niewysokie. Ponosimy koszty związane z wynajmem budynku, opłatami za media, pensjami pracowników (najniższe wynagrodzenia), kupowaniem leków, środków opatrunkowych (w tym bardzo drogich plastrów przeciwodleżynowych), pampersów. Opłacamy wszelkie podatki. Dla podopiecznych przygotowujemy skomplikowane posiłki: dieta zwykła, cukrzycowa, wątrobowa, miksowana. Codziennie planujemy cztery posiłki: pierwsze i drugie śniadanie, dwudaniowy obiad i kolacja. Z trudem łączymy koniec z końcem. Nie jesteśmy przez nikogo dotowani, co jest szokiem dla wielu, którzy znają naszą pracę. Pracujemy całodobowo. Kochamy to, co robimy – przynosi nam to wiele satysfakcji.

Ostatnio nasze koszty istotnie wzrosły w związku z kroczącymi cenami żywności artykułów podstawowych (chleb z 2.30 na 3.60 zł; ziemniaki kosztują teraz prawie 4 zł,  pietruszka 22 zł, cebula 8 zł. Wzrosły także ceny mięsa, wędlin i nabiału. Podane ceny pochodzą ze sklepów sieci Lewiatan). Posiłki podopiecznych muszą być odpowiednie – lekkostrawne, wysokobiałkowe, dietetyczne, miękkie. Nie możemy podnieść cen za świadczone usługi, gdyż znamy sytuację finansową naszych podopiecznych i wiemy, że zmiana ceny nie jest możliwa.

Do naszej trudnej pracy trudno znaleźć pracowników – zatrudniamy osoby długotrwale bezrobotne i bezdomne. Podwyższamy kwalifikacje naszych pracowników, poprzez ich udział w  szkoleniach zawodowych.

Zbieramy także  dane dotyczące sytuacji chorych i ich opiekunów formalnych oraz nieformalnych, które przedstawiamy na konferencjach naukowych oraz w publikacjach. Ostatnio uczestniczyliśmy w konferencji naukowej w Bydgoszczy.

W prowadzonym domu udało się stworzyć rodzinną atmosferę – naśladujemy rodzinę z myślą o potrzebach  podopiecznych.

Prosimy, abyście Państwo odwiedzili nas osobiście, zadzwonili do nas, napisali – po prostu nas poznali i poznali nasze potrzeby. Bardzo, bardzo prosimy o pomoc dla podopiecznych. Boimy się, że rozwiązanie naszej organizacji spowoduje poważny kryzys dla chorych i ich opiekunów oraz dla naszych pracowników.

Stworzyliśmy listę niezbędnych rzeczy potrzebnych dla prowadzenia przez nas dalszej działalności:

 • Stół gastronomiczny ze stali nierdzewnej,
 • Duża lodówka,
 • Zamrażarka,
 • Pralka ( 10 kg),
 • Krajalnica do wędlin z ostrzem stalowym,
 • Elektryczna krajalnica do warzyw,
 • Wózki inwalidzkie,
 • Łóżka szpitalne ( z boczkami) i stoliki przyłóżkowe (20 szt.),
 • Komplety pościeli,
 • Ręczniki,
 • Koce,
 • Kołdry jednoosobowe ( lekkie) i poduszki,
 • Prześcieradła gumkowe oraz prześcieradła medyczne (nieprzemakające),
 • Garnki o dużej pojemności (40 i 50 litrów),
 • Wiadra ze stali nierdzewnej (3 szt.),
 • Winda schodowa (schodołaz),
 • 15 jednakowych szaf o niedużych gabarytach,
 • 10 tapczaników jednoosobowych,
 • Stoły i krzesła do wyposażenia jadalni. Krzesła pokryte dermą,
 • Sofy do siedzenia (z dermy) (2-3),
 • Telewizory i radioodbiorniki.

Potrzeb jest naprawdę bardzo dużo. Jesteśmy świadomi, że tylko niektóre z wymienionych rzeczy możemy przyjąć od indywidualnych darczyńców. W istocie potrzebujemy sponsorów, którzy zakupią lub oddadzą z myślą o potrzebach podopiecznych wymienione rzeczy.

Wszystkie osoby mogące nam pomóc prosimy o kontakt pod następujące nr telefonów:

 • Tel. 662-510-995
 • Tel. 888-490-299

Albo o uiszczenie datków za pośrednictwem serwisu pomagam.pl – link do zbiórki:

>>>>> https://pomagam.pl/zaczarowani/

Bądź bezpośrednio na nasz rachunek bankowy:

STOWARZYSZENIE EDUKATORÓW I TERAPEUTÓW ‚ZACZAROWANI’
Santander Bank Polska S.A.
67 1090 1098 0000 0001 3322 0206

Pomagającym warto pomóc!

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close